Czym są okna skandynawskie?

Kraje Skandynawskie wytworzyły ciekawe rozwiązania architektoniczne i aranżacyjne podyktowane specyfiką panującą w tym rejonie świata. Jednym z takich rozwiązań są okna skandynawskie, które stają się coraz popularniejsze również w naszym kraju. Czym są okna skandynawskie, jakie są ich zalety? Czy warto zdecydować się na taką inwestycje?

Jak wygląda okno skandynawskie?

W Polsce najpopularniejsze są okna w stylu europejskim. Skrzydła tych okien otwierają się do wnętrza pomieszczenia. Mogą być otwierane na całej szerokości lub uchylnie – zarówno w pionie, jak i w poziomie. Zawias w ramie jest umieszczony przy ścianie – przy pionowym odchyleniu i na dole ramy – przy odchyleniu poziomym. Okna skandynawskie działają w inny sposób. Skrzydło jest otwierane na zewnątrz, zaś zawias dolny przy otwieraniu uchylnym znajduje się u góry ramy. Układ ten wynika ze specyfiki skandynawskiego klimatu. Stosuje się również trzy szyby w oknie, co zwiększa jego izolację.

Zalety okna skandynawskiego

Podstawową zaletą okna skandynawskiego jest sposób jego otwarcia. Otwierając okno na zewnątrz, zyskujemy przestrzeń wewnątrz i większą swobodę w aranżacji parapetu. W przypadku okien europejskich musimy wziąć pod uwagę zakres ruchu skrzydła przy otwieraniu. Ogranicza to możliwości związane z rozmieszczeniem mebli i kwiatów na parapecie. Rozwiązanie skandynawskie jest bardzo praktyczne w przypadku niewielkiego metrażu. Dodatkowo, skrzydło okienne otwierane na zewnątrz, w przypadku silnego wiatru jest dociskane do ramy, co zwiększa jego szczelność. Zamontowanie zawiasu u góry ramy pozwala na uchylenie okna w czasie deszczu bez obawy o przedostanie się opadu do środka.

Budowa okna skandynawskiego

Jak wspomnieliśmy, przeważnie okna skandynawskie składają się z trzech szyb, co zwiększa izolację i utratę ciepła. Stosuje się w nich głównie drewniane ramy z aluminiowymi nakładkami. Dzięki temu okna są wytrzymałe i łatwe w konserwacji. W oknach skandynawskich stosuje się lekki design z mniejszymi szybami z zastosowaniem szprosów.

Wady okien skandynawskich

Okna otwierane do wewnątrz są znacznie łatwiejsze do umycia niż te otwierane na zewnątrz, dlatego, jeśli mielibyśmy wymienić wady rozwiązania skandynawskiego, to jest to jedyną jaką w nim znajdujemy. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku okien w wyższych kondygnacjach budynku. Producenci okien skandynawskich znaleźli jednak wyjście z tej sytuacji, poprzez zastosowanie mechanizmów pozwalających na obrót okna o 180°, co ułatwia ich mycie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    Zamów montaż okien lub drzwi już teraz

    Przewiń do góry