Każdemu z nas zależy, aby rachunki za ogrzewanie domu czy mieszkania były jak najniższe. Newralgicznymi miejscami, w których może dochodzić do sporych strat ciepła, są drzwi i okna. Jednym z elementów dobrze zaprojektowanego domu energooszczędnego, powinny być drzwi pasywne, charakteryzujące się wysokim poziomem izolacyjności. Czym są drzwi zewnętrzne pasywne? Dowiedz się, na czym polega ich fenomen i kiedy warto zainwestować w takie rozwiązanie.
Jak są zbudowane drzwi zewnętrzne pasywne?
Aby zrozumieć, na czym polega wyjątkowość drzwi pasywnych, trzeba najpierw poznać tajemnicę ich budowy. Przede wszystkim panel, który je tworzy, jest grubszy niż w zwykłych drzwiach. Doskonałe parametry termoizolacyjne uzyskuje się dzięki podwójnemu uszczelnieniu. Niski współczynnik przenikalności ciepła gwarantuje nam wypełnienie, wzmocnione z obu stron metalową płaszczyzną. Poza samą budową drzwi istotny jest także sposób ich zamontowania. Konstrukcja drzwi pasywnych przewiduje możliwość tzw. ciepłego montażu. Wbudowana listwa progowa pozwala na osłonięcie miejsca styku drzwi ze ścianą z obu stron specjalnymi taśmami, które stanowią zabezpieczenie przed przenikaniem pary i tym samym powstawaniem mostków termicznych.
Drzwi zewnętrzne pasywne a energooszczędne
Drzwi zewnętrzne odgrywają ważną rolę w procesie ograniczania zapotrzebowania energetycznego domu. Czym różnią się one od często montowanych drzwi energooszczędnych? Podstawową różnicę stanowi tu współczynnik przenikalności cieplnej. O ile dla drzwi energooszczędnych nie może on przekraczać 1,3 W/m2K, o tyle drzwi pasywne muszą mieć ten parametr nie większy niż 0,8 W/m2K. Powoduje to, że we wnętrzach, w których zastosowano drzwi pasywne, straty ciepła są znacznie mniejsze. Naturalną konsekwencją takiego stanu rzeczy jest obniżenie rachunków za ogrzewanie.
Drzwi pasywne w klasycznym budownictwie – czy to się opłaca?
Zewnętrzne drzwi pasywne zwykle montuje się w domach pasywnych i energooszczędnych. Wykorzystanie ich w klasycznym budownictwie może budzić wątpliwości. Nawet jeżeli mieszkamy w starym domu, który nie spełnia nowoczesnych norm termoizolacyjności, warto zainwestować w ten rodzaj drzwi. Jeżeli połączymy to z wymianą stolarki okiennej oraz odpowiednim ociepleniem ścian i dachu, możemy znacznie ograniczyć starty ciepła także w zwykłym domu. Wykonane z wysokiej jakości materiałów (zwykle jest to stal, aluminium lub drewno), właściwie zamontowane drzwi pasywne, zagwarantują doskonałą izolację termiczną naszego domu czy mieszkania.